Caritas

Siedziba

DANE ADRESOWE

ZARZĄD

KALENDARIUM 2017

STATUT

Sprawozdanie merytoryczne organizacji pożytku publicznego

FEAD 2016 - 2017
FEAD 2017 - 2018

Dekanaty
Diecezji Legnickiej

Parafie
Diecezji Legnickiej

Parafialne Zespoły
CARITAS

Pliki do pobrania

Karty kolonijne

Podziękowania dla Caritas
Diecezji Legnickiej

INNE STRONY

Bratnia Pomoc Kapłańska

16 sierpnia 2017

18 Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół Krzeszowa

Mija 18 lat kiedy po raz pierwszy zorganizowana została Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa. W tym roku wspólne świętowanie osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół zaplanowane jest na 2 września. Hasło, jakie będzie nam towarzyszyć podczas tegorocznej pielgrzymki brzmi: "Z Maryją i św. Janem Pawłem II idźmy i głośmy Jezusa Chrystusa".

Caritas Diecezji Legnickiej wraz z diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych Księdzem Biskupem Markiem Mendykiem serdecznie zapraszają do udziału w tej Pielgrzymce wszystkie grupy działające na terenie Diecezji Legnickiej posługujące osobom niepełnosprawnym także ich rodzinom oraz przyjaciołom.Prosimy o przesyłanie zgłoszeń uczestnictwa na adres: legnica@caritas.pl, do 25 sierpnia 2017 r.


Program Pielgrzymki:

10.00 - Rozpoczęcie Pielgrzymki

10.15 - Program artystyczny

11.15 - Katecheza

12.00 - Eucharystia - przewodniczyć będzie Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski

13.30 - Gorący posiłek i wspólna zabawa

15.00 - Planowane zakończenie Pielgrzymki


Liczymy na kolejne spotkanie, wspólną modlitwę i wspólną zabawę.
Szczęść Boże!

Ks. Robert Serafin
Informacja:
W związku z remontem dróg dojazd do Krzeszowa jest utrudniony. Należy wziąć pod uwagę objazdy. Nieprzejezdna jest droga z Jawora do Bolkowa.

Należy zatem skorzystać z możliwych objazdów:
- Jawor - Lipa - Kaczorów - Marciszów - Kamienna Góra - Krzeszów,
- Jawor - Strzegom - Bolków - Kamienna Góra - Krzeszów.
Wielki Odpust Krzeszowski 2017

... DALEJ

28 lipca 2017

Podprogram 2016 już na nami!

30 czerwca 2017 wolontariusze i pracownicy Parafialnych Zespołów Caritas w 25 diecezjach w Polsce wydali osobom potrzebującym ostatnie paczki w ramach Programu Operacyjnego Pomoc żywnościowa, Podprogram 2016. W diecezji legnickiej żywność trafiła do 6944 najbardziej potrzebujących osób zakwalifikowanych przez ośrodki pomocy społecznej. W sumie nasza Caritas od sierpnia 2016 r. do czerwca br. przekazała tym osobom ponad 330 ton żywności.

Osoby najbardziej potrzebujące otrzymały między innymi cukier, mleko, ser, ryż, makaron, olej rzepakowy, powidła śliwkowe, koncentrat pomidorowy, pasztet, szynka, fasola biała, marchewka z groszkiem oraz herbatniki. Pomoc w diecezji legnickiej można było uzyskać w 38 parafiach i 5 ośrodkach pomocy społecznej.

Szczególną pomocą żywnościową podczas realizacji Podprogramu 2016 objęte były rodziny wielodzietne i dysfunkcyjne, które oczekiwały zwiększonej ilości produktów żywnościowych. Dostęp do pomocy żywnościowej zapewniony był bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych to otrzymania tej pomocy.

Poza przekazywaniem żywności nasza Caritas zobowiązana była również do przeprowadzenia tzw. działań ze środków towarzyszących. W ramach tych działań Caritas Diecezji Legnickiej przeprowadziła 36 warsztatów, w których udział wzięło 876 osób.

Działania towarzyszące realizowane przez naszą Caritas prowadziły do nabycia przez uczestników działań samodzielności i kompetencji w zakresie umiejętności prowadzenia gospodarstwa domowego. Działania te były realizowane w formie szkoleń bądź warsztatów przekazujących niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności.

Program warsztatów był dopasowany do grupy odbiorców i zapewniał różne formy prowadzenia zajęć: prezentacja, ćwiczenia w podgrupach, burza mózgów, przygotowywanie potraw wg. przepisów, indywidualne zadania.

W okresie realizacji Podprogramu 2016 odbiorcy pomocy żywnościowej mieli także możliwość uczestniczenia w działaniach towarzyszących nie finansowanych w ramach programu, realizowanych przez parafie i ośrodki pomocy społecznej w ramach działalności statutowej legnickiej Caritas. Przeprowadzono szereg działań na rzecz włączenia społecznego, w tym między innymi wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej mające na celu włączenie społeczne osób zagrożonych marginalizacją ( w tym działania na rzecz osób bezdomnych), wsparcie terapeutyczne i psychologiczne oraz prawne prowadzone w placówkach Caritas, świetlicach socjoterapeutycznych i ośrodkach charytatywnych, spotkania integracyjne, w tym spotkania świąteczne, różnego typu warsztaty i zajęcia dla dzieci, dorosłych i seniorów, festyny rodzinne oraz udział w programach Caritas.

... DALEJ

12 lipca 2017

Zbiórka żywności
19 września 2017

Caritas Diecezji Legnickiej w ramach nowej ogólnopolskiej akcji Caritas pod nazwą "Kromka Chleba dla sąsiada", planuje w dniu 19 września br. w godzinach 15-20.00, przeprowadzenie zbiórki żywności (tylko w sklepach Biedronka). Zebrana żywność byłaby przekazana w formie paczek za pośrednictwem wolontariuszy w dniach 20-21 września - starszym, samotnym osobom w danej parafii. Zbiórka odbędzie się na takich samych zasadach jak zbiórki przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.

Prosimy zainteresowane parafie o zgłaszanie chęci udziału w zbiórce i podanie adresu sklepu Biedronka, do 8 sierpnia, do biura legnickiej Caritas, tel. +48 76 72 44 300, email: legnica@caritas.pl.

Ks. Tomasz Biszko
Caritas Diecezji Legnickiej

... DALEJ

12 lipca 2017

I Ogólnopolski Kongres Różańcowy
7-8 września 2017... DALEJ

12 lipca 2017

Wielki Odpust Krzeszowski
12-15 sierpnia 2017

Wielki Odpust Krzeszowski 2017

... DALEJ


PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA


DAR DLA ALEPPO

dardlaaleppo


starsze informacje

nowsze informacje


19 września 2018
środa

1procent

Wykaz parafii wraz z numerami - 1% podatku

Program do rozliczania PIT 2016 online - e-pity 2016

skrzyd-a

Caritas prowadzi:

Okno Życia

Aptekę św. Marka

Domy rekolekcyjne

Świetlice parafialne

Kuchnie dla ubogich

Diecezjalny Fundusz Obrony Życia (FOŻ)

Stacja Opieki Caritas Diecezji Legnickiej Sp. z o.o.
Caritas Diecezji Legnickiej

Ośrodek Edukacyjno-Opiekuńczy "Samarytanin"

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy - skierowania

Diecezjalny Dom Caritas im. Jana Pawła II

Zakład Aktywności Zawodowej „ROSA”

Warsztaty Terapii Zajęciowej

Księgarnia Diecezjalna

Centrum Wolontariatu Dzielmy się Miłością

Wypożyczalnie sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego